top of page

THERAPLAY

Çocuk Psikoterapisi

Theraplay, bağlanma temelli bir oyun terapisi türüdür ve temel amacı ebeveyn ve çocuğun güven dolu bir duygusal ilişki kurmasıdır. 
Bir terapi türü, yani iyileştirme amaçlı bir yöntem olan Theraplay’in odak noktası, bağlanma temelli ebeveyn-çocuk ilişkisidir. Ebeveyn, Theraplay sırasında çocuğu ile daha olumlu bir etkileşim tecrübe eder ve çocuğa uyumlanabilir.
Theraplay oyunları, oldukça hassas dengeleri gözetir. Çocuklar, oyunlardaki neşeli ve keyifli atmosferde kendilerini sevilebilir ve ilişkide keyifle kalınabilir görür. Yaşlarına uygun zorlukları aşarak yeterli ve başarılı hisseder. Yapılandırılmış ve sınırların korunduğu ortam ve etkinliklerde, güvende olduklarını deneyimler, yetişkin liderliğini takip edebilir ve onlara bakım verip beslediğimiz zamanlarda da kendilerini güvende ve sakinleşmiş hisseder.
Bu etkinliklerin neredeyse tamamı deneyimsel olduğu için çocuklar bunları yaşayarak ve tecrübe ederek içselleştirir. Bu deneyimler tekrarlarla pekişerek çocuk için temel hisler haline gelir.
Kısaca Theraplay, ailelerin olumlu ve ilişki odaklı bir atmosfer kurmalarına yardımcı olmaya çalışır ki bu da aile hayatının tüm yönlerini derinden etkiler.

Renkli kapalı oyun alanı
bottom of page